СЕЗОННЕ БУДІВНИЦТВО
Отримати можна все. Тільки не все одразу.
Опра Уінфрі, популярна американська телеведуча
|
|
Відомий факт: узимку темпи будівництва уповільнюються, а навесні зростають. Так відбувається щороку і навіть стрімкий розвиток будівничої галузі не впливає на ці показники — кліматичні умови в Україні вирішують, коли розпочнеться будівничий сезон.
Так само від пори року залежить і міграція найманих сезонних робітників. Нині у великі міста та економічно розвинені регіони збирається велика кількість заробітчан.
Про специфіку сезонної роботи на будівництві розповідає Олекса КУЦІВ, прораб приватної будівельної фірми.
—За освітою я викладач української мови та літератури, мешкаю у західному регіоні України. Фінансове забезпечення великої родини, недостатньо високий рівень оплати роботи вчителя змусили мене шукати додаткові джерела заробітку. Спершу я намагався підробляти репетиторством, але такий вид послуг не користується попитом у сільській місцевості. Тому, оцінивши всі свої навички, шість років тому я вперше приїхав до столиці на заробітки.
Зазначу, що досвід у будівництві, облаштуванні присадибних господарських будівель був великий — самотужки будував і власне помешкання, і родичам допомагав. Тому за власну кваліфікацію не боявся. Але перша робота була невдалою — після виконання замовлення і здачі об’єкту замовникові роботодавець заплатив лише частку обіцяного.
На другий рік ми поїхали на весняно-літній сезон уже сформованою бригадою спеціалістів (12 чоловік різної спеціалізації) і шукали замовників, які б погодилися на законне оформлення угоди. Так я познайомився з приватним бізнесменом, у якого і працюю донині. Звичайно, якийсь відсоток прибутків ми втрачаємо при оформленні і відрахуваннях, але переваги законного найму набагато вищі: гарантований перелік умов та графіки роботи, нормований робочий час, надання умов для проживання тощо. Найголовніше, до сьогодні сума будівельних робіт нашої бригади виплачувалась або 100%, або ж з премією. Всі замовлення ми обговорюємо заздалегідь і маємо можливість ефективно планувати робочі дні кожного робітника бригади. Серед замовлень нашої фірми — будівництво «під ключ», реставрація та косметичний ремонт приміщень, облаштування території — будівництво альтанок, саун, зимових садків.
Минулого року ми працювали з чеським каменярем, який навчав нас під час роботи встановленню нових арочних садків безпосередньо у фасадах будинків. Виявляється, що і в середньому віці цікаво вчитися новому. Після освоєння модної технології наша бригада отримала замовлення на будівництво одноповерхових будинків з такими садками в межах Київської області. Так ми потрапили у розряд вузькопрофільних спеціалістів.
Зараз у фірмі працює 6 бригад по 12 чоловік. Більшість робітників — сезонні мігранти, які приїжджають навесні і повертаються додому восени, коли починається сезонний спад у будівництві.
Зазвичай навесні бригади найманих будівельників працюють вахтовим методом: тиждень через тиждень або два тижні через два тижні. Влітку графік більш завантажений і часу на поїздки додому не вистачає.
Восени я повертаюся до основної діяльності і працюю вчителем. Але свого заробітчанства на канікулах не соромлюсь, адже початкова робота на будівництві оплачується у понад тисячу гривень за 10 днів вахти. З досвідом і збільшенням терміну виконання роботи зарплата підвищується. За сезон будівництва у столиці я заробляю достатньо, аби упродовж зимового періоду моя родина жила забезпечено.
Будівництво має свої недоліки: умови проживання, постійне фізичне навантаження, але, якщо людина прагне працювати і вчитися, — вона зможе заробляти великі гроші. Серед наших сезонних працівників є люди і з вищою освітою, і випускники загальноосвітніх шкіл, які працюють учнями у майстрів, а наступного сезону зможуть вже допомагати іншим молодим людям.
Не працювати і скаржитися? Це не чоловічі вчинки.
А буде це сезонне будівництво чи інший спосіб, як кому поталанить. Я, наприклад, будівельник-викладач — два в одному.
|