Якщо ви вирішили поїхати за кордон на роботу чи навчання або просто відвідати друзів, то варто запам’ятати кілька корисних порад:
Документи, що засвідчують вашу особу, повинні бути завжди з вами. Ніхто не має права вилучити їх у вас. Тримайте паспорт постійно при собі. Людина, яка має український паспорт, знаходиться в межах нашого законодавства під захистом нашої держави. На випадок втрати чи вилучення паспорта звертайтеся до українського посольства (консульства), де можна отримати посвідчення на повернення.
-
Перед виїздом зробіть ксерокопії своїх документів.
Один комплект залишіть вдома, інші копії візьміть з собою і зберігайте їх серед особистих речей. Це допоможе ідентифікувати вашу особу в поліції та в українському посольстві (консульстві).
-
Залишіть рідним і близьким таку інформацію:
- Копію закордонного паспорта, візи і контракти;
- Нещодавно зроблену свою фотокартку;
- Адреси і номери телефонів, де ви збираєтесь зупинитися;
- Адресу, номери телефонів і факсу працедавця за кордоном;
- Адреси і номери телефонів знайомих за кордоном, а також посольства (консульства) України.
Візьміть за правило телефонувати рідним у домовлений час.
Потурбуйтесь, щоб контракт було написано зрозумілою вам мовою.
Кілька разів перегляньте пункти, що обумовлюють місце, час, умови майбутньої праці або навчання. Якщо необхідно, проконсультуйтеся з юристом.
Ще перед від’їздом з’ясуйте номери телефонів посольств та консульських представництв України.
Вивчіть елементарні фрази, необхідні для спілкування у чужій країні.
Не забувайте, що навіть елементарне знання іноземної мови значно полегшить ваше перебування за кордоном та врятує вас у скрутну хвилину.
Термін вашого перебування на території іноземної держави позначений у візі. Порушення візового режиму зробить неможливим ваш наступний виїзд за кордон.
Ніколи, ні за яких обставин не намагайтеся перетнути державний кордон нелегально або за фальшивими документами. Пам’ятайте — це злочин!
Перед тим, як прийняти остаточне рішення про виїзд за кордон, обов’язково зверніться за консультацією до юриста або психолога.
Вам допоможуть, якщо ви звернетеся:
* До посольств та консульств. Вони допоможуть у не менш важливому — в отриманні документів, які засвідчать вашу особу та допоможуть повернутися на Батьківщину.
* До жіночих, правозахисних та благодійних організацій; до притулків для жінок.
* Ви можете отримати допомогу в церкві, монастирі, релігійній громаді.
* В українському посольстві в разі втрати паспорта ви отримаєте посвідчення для повернення в Україну.