На жаль, війна триватиме і в наступному році. Від цього й відштовхуються прогнози експертів. Зрозуміло, що мобілізація і військові дії впливають на весь уклад життя в Україні. Тому неважко спрогнозувати, що в наступному році будуть надалі затребуваними професії критичної інфраструктури та виробничі посади. Зростатиме кількість жінок серед «традиційно чоловічих» професій, і опанування цих професій минатиме успішно, адже професійність не має гендеру чи якихось інших обмежень.
Звичайно, після Перемоги будуть вкрай актуальними ті професії, що пов’язані з відновленням та відбудовуванням України. Сподіваємося, це таки станеться в наступному році. Але попри все, найм в 2023 році буде складним. Відтік кваліфікованих кадрів з початку повномасштабного вторгнення колосальний, не додають також позитиву блекаути та загроза нових ракетних ударів по критичній інфраструктурі. Тому багато людей і надалі волітимуть триматися сталого місця роботи, адже краще мати менший дохід, але з приставкою «стабільність». З іншого боку, така лояльність з боку працівників є плюсом для їхніх роботодавців.
Якщо говорити про зарплати, в умовах воєнного часу складно розраховувати на збільшення посадових окладів. В 2023-му році прогнозується значний спад виробництва – на рівні 25%, скорочення економіки – на 30%. Це означає, що по рівню заробітної плати можна відкотитися аж до рівня 2014-2015 років. З іншого боку, зростання зарплат залежатиме від швидкості відновлення української економіки. А також від розміру допомоги від наших іноземних партнерів.
Які можна виділити ключові фактори для відновлення фінансових прибутків громадян у 2023 році? Повернення окупованих територій, відчуття безпеки та повернення наших громадян додому з-за кордону. Чим швидше відновлюватиметься українська економіка, тим рентабельнішими будуть прибутки компаній та підприємств. Тоді можна буде говорити про конкурентоспроможність зарплат.
Якщо згадаємо про ухвалений Державний бюджет на наступний рік, то мінімальна зарплата не збільшиться, пенсії зростуть, але зовсім трохи, а для бюджетників запровадять обмеження розміру зарплати. Також в Мінфіні заспокоїли педпрацівників, що грошей в 2023 році вистачить і на вчительські зарплати, тому скорочувати їх не доведеться. Річ у тому, що неосвоєні залишки субвенції, які залишаються на рахунках громад як подушка безпеки, якраз і становитимуть той фінансовий резерв, з якого будуть брати кошти на зарплати вчителям. |