Розглянемо деякі зміни на ринку праці, які вступили в силу нещодавно і які стосуються безробітних громадян України. Відтепер допомога по безробіттю виплачуватиметься лише до трьох місяців. Її максимальний розмір не перевищуватиме одну мінімальну зарплату станом на 1 січня 2022 року. Якщо ж безробітний перебував понад місяць за межами України, на 31-й день він втратить право на будь-які виплати.
Змінено підхід до поняття відповідної роботи. Підходящою для безробітного громадянина є робота, яка відповідає кільком критеріям:
- Вона релевантна його освіті, професії, досвіду роботи за попередні роки;
- При виборі роботи враховується транспортна доступність;
- Співвідноситься з рівнем зарплати в залежності від того, скільки часу людина була безробітною.
Обираючи підходящу роботу для безробітних, спеціалісти центрів зайнятості зважатимуть на заробітну плату у розмірі:
- яка не є нижчою за ту зарплату, що нараховувалась за останнім місцем роботи – для тих громадян, які впродовж трьох місяців вважаються безробітними і зареєстровані в центрі зайнятості;
- 60% розміру зарплати, що виплачувалась за останнім місцем роботи, якщо громадянин перебуває в статусі безробітного (офіційно) з 91-го по 181-й календарний день;
- мінімальної зарплати (повний робочий день) для тих громадян, які офіційно зареєстровані як безробітні більш ніж пів року.
Висновки напрошуються наступні: чим довше громадянин є безробітним, тим більше він втратить в зарплаті.
Також нові зміни передбачають розширення програми з надання ваучерів на навчання. Це крок є важливим для підвищення конкурентоспроможності на ринку праці. Маючи на руках такий ваучер, безробітні громадяни отримують право здійснити перепідготовку, підвищити кваліфікацію за професіями та спеціальностями як у роботодавця, так і в сторонніх закладах освіти.
Найбільший пріоритет в отриманні ваучерів мають дві категорії осіб. Насамперед перевага надається:
- громадянам, звільнених із Збройних Сил України після участь в заходах щодо забезпечення оборони нашої країни,
- громадянам з інвалідністю, якщо спеціалісти центрів зайнятості не змогли надати їм підходящу роботу;
- особам, які під час воєнного стану були поранені, отримали контузію, каліцтва чи захворіли внаслідок повномасштабного вторгнення російської федерації, перебуваючи в районах проведення бойових дій.
|