15-го липня Президент підписав закон, який передбачає внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин, а вже 19-го липня Закон вступив у силу. Окрім звільнення роботодавця від збереження середнього заробітку мобілізованому працівнику, цей закон запроваджує ще деякі нововведення на ринку праці, про які поговоримо далі в статті.
Претензії до цього законопроєкту з’явилася ще 12-го липня, коли на сайті президента України створили петицію, щоб повернути текст закону на повторний розгляд. Петиція детально висвітлювала проблемні місця закону. Юристи компанії «Trustme Law Firm», аналізуючи текст петиції, підтвердили справедливість її претензій до деяких положень законопроєкту.
Приміром, цей закон суттєво змінює частину 3 ст. 119 КЗпП України. Якщо раніше було передбачено збереження за мобілізованим працівником його місця роботи і посади, а також середнього заробітку, то відтепер з тексту норми прибирається словосполучення «середній заробіток». Тобто за призваними на військову службу працівниками зберігатиметься тільки місце роботи і посада.
Ще один проблемний момент полягає в тому, що гарантії на отримання середнього заробітку позбавляються й ті працівники, які під час служби у війську були поранені та перебувають на лікуванні, а також ті, які потрапили в полон чи вважають зниклими безвісти.
Ще одна не надто приємна звістка для учасників бойових дій та громадянам, які постраждали під час Революції Гідності, а також особам, які отримали інвалідність внаслідок війни. Даний закон пропонує зменшити тривалість додаткової щорічної оплачуваної відпустки.
Небезпека подібних впроваджень полягає у тому, що відбувається непропорційне обмеження прав людини на особливий період, тобто під час воєнного стану. Хай там як, а закон уже почав діяти, оскільки ще 18-го липня був опублікований в «Голосі України». Зрозуміло, що його норми лишатимуться чинними лише на період воєнного стану, а після скасування воєнного стану закон втратить силу.
Чи можна скасувати цей закон, який може не сподобатися великій кількості громадян України, які були мобілізованими і за якими відтепер зберігатиметься лише місце роботи та посада? Ні, скасувати дію вже підписаного закону простим шляхом неможливо. Але можна підписати петицію, щоб привернути увагу суспільства до проблемних місць цього закону. А вже змінити закон зможуть депутати Верховної Ради, які проголосують за новий закон. |