В цій статті давайте поговоримо про людей, які займаються нечесною діяльністю, коли навколо так багато людей, яким потрібна допомога. У Національному банку застерегли українців про пожвавлення шахраїв під час військових дій. Адже у той час, коли одні боронять країну та віддають ледве не останні кошти на підтримку армії, волонтерського руху, інші люди займаються такою ганебною діяльністю. Бог їм суддя, але й усім нам потрібно вміти розпізнавати такі шахрайські схеми і не давати бодай найменшої можливості поживитися нечесним на руку людям. Тож розглянемо, які зараз найпопулярніші шахрайські схеми, щоб і самим не втрапити на «гачок», і застерегти друзів та знайомих.
Переказуйте кошти тільки перевіреним волонтерам і фондам.
Гроші, як і усі інші ресурси під час війни, не потрібно розтрачувати «куди попало». Якщо маєте можливість переказати кошти на потреби збройним силам України, бійцям територіальної оборони тощо – будьте обачними, здійснюйте фактчекінг тих сторінок і посилань, куди маєте намір переказати кошти. А якщо не впевнені, переказуйте гроші на рахунки перевірених волонтерських фондів, віддавайте знайомим та друзям, про яких точно знаєте, що за ваші гроші вони закуплять необхідні для фронту та біженців речі.
Фейкові евакуаційні перевезення.
Під виглядом евакуаційних перевезень зловмисники попросять здійснити передоплату на картку. Звісно, після переказаних коштів зв’язок з ними буде втрачено. Якщо ви плануєте евакуюватися в цей нелегкий час зі столиці чи інших місць, де ведуться бойові дії, не скидайте гроші наперед. Люди, які дійсно евакуйовуються і можуть прихопити з собою ще декілька людей, не будуть просити гроші наперед. Наполягайте на передоплаті готівкою в момент відправлення, не перераховуйте кошти авансом!
Не менш фейкові оголошення про здачу в оренду житла.
Знову ж таки, якщо вас просять перерахувати гроші на перед – не робіть цього! А якщо вже припустилися цієї помилки, будьте готові до того, що після отримання коштів відповідний номер телефону буде відключено. Ми усі повинні чітко усвідомити, що зараз не той час, щоб мати розкіш годувати різного роду шахраїв. Те ж саме стосується фейкових оголошень зі збору грошей на лікування дітей і людей, постраждалих від військових дій. Для такої мети шахраї навіть створюють фішингові сайти, які зовнішнім виглядом нагадують сайти справжніх благодійних фондів.
Знову ж таки, ретельно перевіряйте усю цю інформацію, щоб не помилитися з адресатом. Буде прикро, якщо ваші кошти потраплять зовсім не тим людям. А про виявлені фіктивні сторінки фальшивих фондів та організацій повідомляйте місцевій владі. |