Чимало часу навчаєтеся чи працюєте, сидячи на одному місці? Статистика свідчить, що тривале сидіння на одному місці по 7-9 годин призводить до проблем зі здоров’ям. Але мінімізувати шкоду здоров’ю за тривалим сидінням на одному місці можна і треба. Розглянемо, які зміни відбуваються в тілі під час тривалого сидіння за комп’ютером чи кермом, і як мінімізувати шкоду здоров’ю.
В чому полягає небезпека?
Порушення обміну речовин, яке веде до підвищення тиску та рівня цукру в крові. Це, в свою чергу, призводить до проблем із розщеплюванням жирів. Як наслідок – набір зайвої ваги;
Зростає ризик отримання серцево-судинних захворювань або навіть онкології;
Психоемоційний стан теж страждає, хоча, здавалося б, це ж комфортні умови праці та навчання – сидіти за комп’ютером, фізично не втомлюючись. Але розумові навантаження виснажують не менше, ніж фізична праця;
Погіршується кровообіг, що призводить до застою крові в ділянці тазу, а також до дефіциту серотоніну, дофаміну та ендорфінів;
Зниження тонусу м’язів та зв’язок.
Існує, на жаль, одне хибне твердження: якщо ви вважаєте, що біг вранці або похід до тренажерного залу нівелює всі вищезазначені проблеми, це не зовсім так. Звичайно, фізична активність – це чудово, але небезпека криється саме в тривалому перебуванні в одній позі, і особливо «віддуватися» доводиться спині та поставі в цілому.
То як мінімізувати шкоду здоров’ю?
Підбір висоти стільця та нахилу спинки. Найкраще для тривалої роботи за комп’ютером підійдуть ергономічні стільці, адже вони мають вигин, який імітує фізіологічний вигин нашого з вами хребта.
Якщо у вас немає такого стільця, немає коштів щоб його придбати, потурбуйтеся хоча б про спеціальну накладку на стілець. І одразу ж привчайте себе до правильної постави: спину тримаємо рівно і не витягувати голову вперед.
Час від часу змінюйте положення тіла. Щогодини вставайте з-за столу, щоб розім’ятися чи попити водички. Легенька розминка, десяток присідань – і знову до роботи.
Ще один варіант, як мінімізувати шкоду здоров’ю – придбати стіл для роботи стоячи. Ще кращий варіант – це коли ви працюєте 45 хв сидячи, і 15 хв стоячи.
Привчіть себе до того, щоб починати кожен день з простих вправ для профілактики остеохондрозу: 10-15 хв буде достатньо. Маєте можливість та фінанси, регулярно відвідуйте масажиста.
Пам’ятайте, що краще попередити проблеми зі спиною та організмом в цілому, ніж потім довго лікуватися. Будьте здорові і працюйте без шкоди власному здоров’ю! |