Розглянемо, які є нюанси, пов’язані із стажуванням, а також з’ясуємо принципові відмінності між стажуванням та випробуванням (багато людей плутають ці два поняття).
Стажування передбачено для деяких категорій населення, на відміну від випробування (або випробувального терміну). Підлягають стажуванню студенти, безробітні, держслужбовці та категорії осіб згідно з окремими законодавчими актами (адвокати, нотаріуси тощо). Якщо говорити без складних термінів, стажування передбачає набуття професійних умінь та навичок до початку самостійної роботи (або задля підвищення рівня професійної компетентності).
Випробування відрізняється тим, що має на меті перевірку відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Тобто стажування – це набуття навичок до початку самостійного виконання робочих обов’язків, а випробування – перевірка вже наявних у кандидата знань та умінь.
ВАЖЛИВО! Що стажування, що випробувальний термін повинні оплачуватися роботодавцем. Якщо вам пропонують стати безоплатним стажером, це вагома причина задуматися, чи не планує роботодавець вас обманути?
Поговоримо про деякі нюанси, пов’язані із стажуванням.
Стажування відбувається за встановленою процедурою: укладається відповідний договір (у 2-х примірниках), керівник компанії затверджує програму стажування і видає наказ, у якому визначає строки стажування і структурний підрозділ, спеціальність чи професію стажиста, інші важливі відомості. Керівники стажерів, як правило, отримують надбавку до зарплати, а якщо стажером є безробітний, зареєстрований в центрі зайнятості, організувати його професійне навчання дозволяє договір, укладений між роботодавцем і центром зайнятості. Стажування безробітного буде відбуватися за рахунок бюджетних коштів, тобто протягом стажування за цією людиною зберігається допомога по безробіттю.
Ще один важливий нюанс – стажування повинно передувати працевлаштуванню. Якщо вас взяли на стажування, це означає, що з моменту його завершення роботодавець повинен оформити вас на роботу протягом 30-ти днів. Якщо говоримо про учнів та студентів, їхнє стажування не може перевищувати 6 міс. При проходженні стажування і учням, і студентам в трудові книжки вносяться відповідні записи, а після його завершення видається висновок, у якому вказуються виконані роботи і якість їхнього виконання, дається характеристика особистим і діловим якостям стажиста, визначається рівень професійної компетентності. |