Скільки б новин не з’являлося у мережі про те, що розкрито схему ще однієї фінансової піраміди, і тисячі – а то й мільйони! – людей втратили свої вклади, все одно знайдуться ті, хто понесе гроші прямісінько в кишені ще одним шахраям. Чому так відбувається?
По-перше, елементарна жадібність (і довірливість на додачу). Коли в голові спалахують цифри з багатьма нулями, чимало людей забувають про стару як світ істину: безкоштовний сир буває тільки в мишоловці. По-друге, абсолютне нерозуміння того, як працюють фінансові інструменти у світі великого бізнесу. Щоб заробити ті фантастичні відсотки, які обіцяють фінансові піраміди, в реальному світі (ми говоримо про фондовий ринок) потрібно знати, як працює цей самий ринок, потрібно вибудувати інвестиційну стратегію і притримуватися її багато років. Іноді – десятиліть, щоб заробити омріяний багатомільйонний капітал.
Отже, як не втрапити на гачок фінансових пірамід і розпізнати шахраїв? Для зручності сформуємо ці принципи у вигляді списку.
- Потрібно здійснити фінансову і юридичну перевірку компанії. Для цього існують навіть спеціальні сервіси. Так, це необхідний крок. Інвестор повинен бути впевнений в тому, що компанія, якій він довірив свої фінанси, не збанкрутує через декілька місяців.
- Непрозорість і втаємниченість. Кожен, хто інвестує свої цінні активи, має право знати, яким чином і куди саме вони інвестуються. Якщо в спробі роз’яснити цей момент ви почуєте у відповідь щось на зразок: «Це комерційна таємниця», або «У нас свої секретні (авторські) методики, не переживайте», – жодних сумнівів у тому, що перед вами класична фінансова піраміда.
- Коли обіцяють прибуток за рахунок інших людей. Тобто вам кажуть фактично напряму: хочете великий прибуток? Чим більше клієнтів приведете, тим більше ви отримаєте! До речі, це називається реферальна програма, коли за привернення нових клієнтів ви можете отримати певну винагороду. Але аж ніяк не 20-30% від вкладених вами грошей: жоден бізнес не потягне таких виплат учасникам реферальної програми.
- Вам не повернуть гроші за першою ж вимогою. Можливо, хтось здивується, але деякі люди свідомо стають вкладниками фінансових пірамід. Якщо зробити це на початку, свій «куш», можливо, і вдасться зірвати. Але: за рахунок інших людей, і якщо вдасться вчасно «зістрибнути». Але вдається такий маневр одиницям. Чи варто ризикувати? Навряд чи.
Отже, такі основні принципи, щоб не втрапити на гачок фінансових пірамід. Інвестуйте розумно і пам’ятайте: краще синиця в руках, ніж журавель у небі. |