Великі проблеми зауважуєш швидко, а от дрібні проблеми зі здоров’ям – щоденні стреси на роботі, перевтома – зауважуєш не одразу. А коли стає зрозуміло, що щось не так, вже буває запізно. Загроза професійного вигорання не така вже й безневинна, як може видатися на перший погляд. Розберемось, чому. І, звісно, поради, як уникнути професійного вигорання.
Коли зникає бажання працювати, це означає, що ви емоційно та інтелектуально «вичахлись». А також фізично, бо організм в стресових ситуаціях використовує фізичні ресурси організму – наприклад, «під’їдає» білок з мускулатури, бо його легше розщепити на амінокислоти та отримати з них енергію, ніж займатися розщепленням ліпідів (тобто жирів). Або ж навпаки – організм старанно запасається жировою тканиною, бо людина в такі моменти може їсти, як не в себе.
Як бачимо, що в одному випадку, що в іншому – причин для втіхи немає. Давайте ще згадаємо про шкідливі звички, які в такі моменти настирливо «чіпляються» до нас у вигляді вживання алкоголю (або, точніше, зловживання) та тютюнових виробів. Це також додатково б’є по організму. І в результаті стан справ тільки погіршується.
Як протидіяти цьому? По-перше, фізична активність. Якщо ви працюєте на роботі, яка вимагає фізичної активності – чудово, ви і без фізичних вправ даєте організму чимало порухатися протягом дня. Якщо працюєте на малорухомій роботі – водієм, приміром – не забувайте про фізичну активність. І якщо ви вважаєте, що у вас немає часу на це, бо дорога не чекає і все ж у тому дусі – краще подумайте про свій організм, якої шкоди ви йому завдаєте, позбавляючи його щоденної фізичної активності. Загострення хронічних хвороб, проблеми з циркуляцією крові, біль у хребті – ці та інші проблеми тільки посилюють негативний ефект від професійного вигорання. Тому якщо ви працюєте водієм, вам варто робити зупинки не лише для того, щоб попити каву чи пообідати на заправці: приділіть час для фізичної активності.
Мінімізація стресу.
Розберіться у тому, що саме змушує вас надміру хвилюватись. Відчуваєте втому і роздратування при виконанні робочих обов’язків? Це може трапитися навіть тоді, коли займаєтеся улюбленою роботою. Можливо, ви давно не відпочивали і звикли брати роботу навіть на вихідні? Дозвольте собі перепочити, емоційно та психічно «перевантажитися» від роботи. Це потрібно робити час від часу усім нам.
Більше свіжого повітря і прогулянок.
Не забуваємо також, що у міжсезоння зростає ризик професійного вигорання, адже похмура погода теж впливає на багатьох людей негативно. І навіть в похмуру погоду піти прогулятися парком, набережною чи просто вулицями міста – вже позитивно діє на організм. Придумуйте собі цікаві завдання для щоденних прогулянок, позбавляйтеся таким чином від емоційної напруги, а також прокачуйте власну креативність: ніколи не знаєш, в який момент вона може знадобитися вам.
Як щодо повноцінного сну?
І наостанок ще один важливий компонент загального комплексного рецепту, як уникнути професійного вигорання – ваш сон. Якщо ви спите нормально, не пробуджуєтеся вночі, вам не сняться кошмари – ви вже маєте значні шанси для того, щоб у найкоротші терміни здолати негативні наслідки від професійного вигорання. Якщо ви вперто ігноруєте цілющу користь щоденного восьмигодинного сну – готуйтесь до того, що в якийсь момент організм почне серйозно «збоїти».
Тому якісно висипайтесь, не забувайте приділяти час своєму тілу та розуму, і ви швидко відновитеся від професійного вигорання, якщо це вже трапилося. |