У Міністерстві освіти України, виходячи з даних аналітики розвитку суспільства, зокрема вітчизняного, спрогнозували найбільш перспективні професії, попит на фахівців з котрих, можна очікувати найближчим десятиріччям.
Звичайно, в пріоритеті мають бути напрямки екологізації та ІТ-технологій. Про такий перебіг обставин каже існуюча тенденція до неоіндустріалізаціі, розвиток ІТ-сфери праці та сучасні екологічні проблеми. Проте, ті самі фактори, вже у найближчі 5-10 років суттєво змінять список найбільш затребуваних професій, додаючи до нього й інші напрямки діяльності людини.
Так, наприклад, вагому популярність отримають спеціалісти, які зможуть проектувати або впроваджувати у життя нову техніку, технології, що будуть відповідати новим запитам людства та тенденціям розвитку економік. Не залишаться осторонь й ті професії, які пов'язані із забезпеченням життя та здоров'я людини.
Загалом, вітчизняна стратегія розвитку, виділяє чотири напрямки, що стануть популярними у найближчому майбутньому.
Технологічний напрямок
Професії:
- архітектор територій;
- фахівець з робототехніки;
- інженер-проектувальник (різний профіль);
- фахівець з 3D-друку;
- розробник та диспетчер (пілот) безпілотних апаратів;
- космічний геолог.
Напрямок ІТ-технологій, а також, даних
Професії:
- проектувальник "смарт середовища" й "смарт будинків";
- програміст- аналітик даних;
- фахівець з кібернетичної безпеки;
- розробник блокчейн-технологій;
- розробник віртуальної реальності;
- фахівець з цифрового контенту;
- цифровий лінгвіст.
Напрямок екологізація виробництва й життя людини
Професії:
- екоаналітік у будівництві;
- фахівець з альтернативної (відновлювальної) енергетики та біоетики;
- ресайклінг-дизайнер;
- фахівці з сіті-фермерства.
Сфера здоров'я людини
Професії:
- біогенетик;
- біоінженер;
- біоінформатик;
- біофармаколог;
- фахівець з телехірургії;
- ІТ-лікар, медсестра, фізіотерапевт, нейропсихолог.
При цьому, нікуди не подінуться та залишаться актуальними, а можливо, ще й наберуть «ваги», й професії, які пов’язані із класичним забезпеченням здоров'я людини, навчанням, наданням індивідуальних послуг, творчі спеціальності, та інші, що подібні до таких, які не зможуть замінити автоматизовані системи та механізми разом із розумними програмами.
Таким чином, маємо прогнози щодо відходження на другий план усіх суто гуманітарних спеціальностей, із виходом до пріоритетних позицій таких фахів, як технічні та інженерні затребувані напрямки.
Також, трохи раніше, у Міністерстві освіти опублікували сучасну «п'ятірку» найбільш популярних професій серед абітурієнтів професійних технікумів та коледжів поточного 2020 року. Вона зібрала у собі, такі спеціальності:
- водій автотранспортних засобів;
- кухар;
- електрогазозварник;
- кондитер;
- перукар.
Серед технологічно складних професій, із трохи меншою популярністю серед тих, хто вступає до навчання – спеціалізація машиніста трубоукладача, контролери харчової продукції або прокатники гарячого металу. |