В первый день с документов сняли ксерокопии, а потом произошло знакомство с коллективом. Одна девушка, которая сидит рядом со мной, мне все показывала и всегда отвечала на все вопросы, хотя, я понимаю, что порой сильно надоедала. Коллеги оказались приветливыми и открытыми — с ними легко общаться!
Кадрові агенції можна класифікувати за певними ознаками на дві групи: агенції з працевлаштування та рекрутингові. За інформацією щодо особливостей роботи в сфері рекрутинга ми звернулися до провідного спеціаліста кадрової агенції «Пропоную роботу» Наталії СОПІЛКОВОЇ.
Скажіть, будь ласка, панно Наталіє, коли набули популярності послуги кадрових агенцій?
-
Поява та розвиток кадрової індустрії стали можливими на початку 90-х, разом із появою нового класу — приватних підприємців-роботодавців. Саме тоді виник новий вид українського бізнесу — рекрутмент.
-
Яка нині ситуація на ринку працевлаштування?
-
Наразі розвивається вітчизняний бізнес, відповідно ростуть вимоги до якості робіт та послуг, і зокрема, до кваліфікації персоналу. Роботодавці зацікавлені у висококваліфікованих фахівцях. Тому збільшився попит на зовнішній рекрутинг: не всі компанії можуть дозволити собі мати штатного рекрутера. Крім того, до рекрутингових агенцій звертаються у випадках, коли є потреба знайти унікального спеціаліста, або визначитись з рівнем зарплати та умовами праці робітників, яких компанія запрошує для забезпечення нового напрямку роботи чи проекту.
-
Розкрийте принципи оплати послуг рекрутингових агенцій.
-
Рівень оплати залежить від заданих параметрів пошуку спеціаліста. У деяких агенціях установлений мінімальний рівень оплати, з якого починають працювати з клієнтом. У залежності від складності завдання зростає і оплата. Часто встановлюють відсотки від річного доходу спеціаліста: верхня планка — не менше ніж 30%, середня — від 15 до 17%. Йдеться саме про дохід, а не про ставку — із урахуванням преміальних виплат, бонусів, медичних страховок тощо. Тому більшість агенцій віддає перевагу роботі із добору топ-спеціалістів та керівників: це цікавіше та прибутковіше. Найдорожчим методом пошуку є Headhunting, тобто «охота за головами», але, щоб його здійснювати, необхідно бути дійсно професіоналом своєї справи.
-
Чи є переваги для пошукачів, що звертаються до агенції?
-
Звичайно, коли пошукача супроводжує рекрутер з кадрової агенції, то він, впевнившись, що кандидат дійсно підходить для певної вакансії, допомагає йому позиціонувати себе в очах роботодавця, підтримує, консультує, дає рекомендації, як пройти співбесіду. Для пошукача бесіда з рекрутером агенції ніби репетиція і на «екзамен» — співбесіду з роботодавцем — він вирушає вже більш впевненим у своїх силах. Він йде до роботодавця не «з вулиці», а за рекомендацією спеціаліста. Навіть, якщо пошукач не отримав роботу у першого роботодавця, він знає, що агенція не покине його, порекомендує іншому роботодавцю, у якого з’явиться аналогічна вакансія.
Якщо ж пошукач звертається напряму до роботодавця, йому часто буває складно одержати саме ту посаду, якої він прагне: трапляється, що суб’єктивне сприйняття стає вирішальним. Зокрема, людині важко правильно подати себе на співбесіді через хвилювання, або специфічні риси характеру, а внутрішньому рекрутеру можуть заважати об’єктивно оцінити кандидата на вакансію особисті сподівання, враження або стереотипи.
-
Як можна перевірити достовірність інформації, яку надають про себе кандидати?
-
Для того, щоб перевірити достовірність фактів перш за все потрібно мати досвід роботи рекрутером та вміти аналізувати інформацію, що викладена в резюме, під час співбесіди з кандидатом тощо. Звертати увагу на невідповідності, всі неточності, порушення послідовності викладення інформації, зокрема, це стосується досвіду роботи. Зрозуміло, що рекрутер повинен володіти знаннями з психології: перш за все візуальної та психології поведінки. Якщо йдеться про пошук висококваліфікованого спеціаліста, то обов’язково потрібно зателефонувати до тих осіб, які можуть дати рекомендації, поспілкуватися з колишніми колегами. Навіть, небажання керівника чи колеги дати відгук-рекомендацію про колишнього працівника підштовхує до роздумів та певних висновків.
-
Чи може рекрутер під час співбесіди визначити кваліфікаційний рівень кандидата?
-
Повертаючись до початку нашої розмови, хочу нагадати, що рекрутинг вже пройшов чималий шлях розвитку, тому звичайно, що сьогодні є не один спосіб перевірити фаховий рівень, зокрема, можуть допомогти в цьому інтерв’ю по компетенціях, перелік кваліфікаційних запитань, практичні завдання.
Рекрутинг — бізнес актуальний, прибутковий, але непростий. Він потребує глибоких знань у різних напрямках ринку праці, та передбачає добропорядність.