СИСТЕМА ОХОРОНИ
В СУЧАСНОМУ БІЗНЕСІ
стереотипи професії охоронця
Служби охорони існували з давніх часів. Кожний етап розвитку людства вносив у поняття забезпечення охорони свої корективи. Так, в Україні за останнє десятиріччя професія охоронця стала непопулярною не лише на ринку праці, а й серед пошукачів. Та, на жаль, хибне уявлення щодо професійних вимог роботодавців, призвело до високої плинності кадрів серед охоронців.
Про проблеми та специфіку охоронних підрозділів розповідає Ярослав Мороз, начальник служби режимного контролю ВАТ Укрндіпроектстальконструкція ім. В.М. Шимановського.
|
Ярослав Мороз, начальник служби режимного контролю
ВАТ Укрндіпроектстальконструкція
ім. В.М. Шимановського
|
|
З розвитком економіки зросла потреба й у кваліфікованому забезпеченні охорони. Сьогодні великої уваги потребують антитерористичні заходи. На щастя, для України актуальними залишаються питання охорони власності підприємств та контроль-реєстрація осіб, які мають доступ до службових приміщень. Об’єктивні умови функціонування робочого колективу потребують створення служб безпеки навіть на відкритих підприємствах. Завдання охоронців — забезпечити стабільні умови для роботи співробітників, гарантувати збереження власності як фірми, так і приватних осіб.
Підготовка кадрів передбачає навчання у спеціалізованих школах. Щодо спеціалістів служб режимного контролю, то їх краще навчати безпосередньо в процесі роботи. Так людина найефективніше співвідносить теорію і практику, швидше адаптується до обставин.
Претендувати на посаду охоронців можуть фізично здорові люди, віком від 21 до 60 років, бажано звільнені з лав армії чи правоохоронних державних структур. Зауважу, що на посаду охоронця розглядаються і кандидатури жінок до 55 років. Саме представниці прекрасної статі відповідальніше ставляться до виконання своїх службових обов’язків.
Пошукачам я би радив, у першу чергу, з’ясувати, охороною якого виду вони планують займатися. Якщо це діяльність сторожа, чергового чи вахтера до претендента висуваються одні вимоги, а якщо йдеться про забезпечення режимного контролю — інші. При поданні документів на посаду інспектора охорони необхідно пред’явити загальний пакет: паспорт, трудову книжку, військовий білет, ідентифікаційний код та медичний висновок про стан здоров’я. Особлива увага приділяється тестуванню пошукачів на стійкість до стресу, конфліктність, швидкість реагування на ситуацію та прийняття рішень. Так, за період чергування, а це ціла доба, інспектори безпосередньо спілкуються з великою кількістю людей. Це потребує психологічної витримки, коректності, знання психології. Частина наших громадян сприймають охоронця, як перешкоду до мети, отже, виникають суперечки або кризові ситуації, коли охоронець має самостійно вирішувати проблему. Існує ще і питання особистої безпеки охоронців: зв’язок зі службами МВС України, засоби самооборони тощо. Щодня кожен інспектор проходить інструктаж, який передбачає розробку заходів щодо запобігання можливих проблем.
Потенційний охоронець — необов’язково військова людина. Часто це спеціаліст з освітою, який з різних обставин не зміг реалізуватися у професії. Це люди освічені, виховані. Саме такі мають можливість кар’єрного росту: інспектор, старший інспектор. Уявлення — «охоронець сильний та «недалекий» — сьогодні особливо образливе, адже сучасний охоронець — психолог, тактик, стратег. Наші громадяни мають усвідомити, що охоронець — їхній помічник.
Графік роботи інспектора охорони — доба через три, середня заробітна плата — 450-500 грн. Усі співробітники підрозділу забезпечуються комплектом форми на рік. Лікарняні оплачуються, відпустка — 24 календарних дні плюс 4 дні за складні умови роботи.
На мою думку, головне при пошуках будь-якої роботи — бажання працювати. А ця професія вимагає стовідсоткової віддачі— і фізичної, і психологічної. Отже, охоронець — це оберіг, символ стабільності і гарант впевненості у дні завтрашньому.
|