З початком повномасштабного вторгнення росії на територію нашої країни близько третини українців втратили роботу. Цією ситуацією скористалося чимало шахраїв, які вміло грають на бажанні людей працевлаштуватися. Як вберегтися від цього, читайте актуальні поради від порталу «Пропоную роботу».
Перевірка роботодавця
Якщо ви натрапили в інтернеті на привабливу вакансію, перш за все перевірте роботодавця з усіх можливих сторін. Зазирніть на його сайт, переконайтеся в його автентичності. Пошукайте відгуки про цю компанію – як і в соцмережах, так і на самому сайті. Уважно ознайомтеся з самою вакансією. Якщо в тексті вакансії просять будь-яку передоплату за свої послуги, це повинно викликати підозри. Не надсилайте паспортні дані, навіть якщо вас дуже наполегливо просять це зробити. Якщо вам надсилають на пошту незрозуміле посилання, в жодному разі не клікайте на нього.
Найпопулярніші шахрайські схеми при працевлаштуванні
Розглянемо декілька найвідоміших способів ошукати пошукача:
- Вас просять заплатити певну суму за доступ до вакансії, гарантуючи стовідсоткове працевлаштування. Але жоден порядний роботодавець не може на початку вашого знайомства гарантувати це, адже він мусить розглянути не одного кандидата, перш ніж зробити остаточний вибір;
- Також вас попросять оплатити попереднє навчання, або ж спробують виманити гроші за якісь навчальні матеріали, вироблення документації тощо. В жодному разі не робіть цього!
- За телефонні дзвінки та смс-спілкування з фейковими роботодавцями з вашого мобільного рахунку зніматимуться кошти;
- Вимагають надати документи про освіту чи посвідчення особи. Навіть якщо вам у відповідь обіцяють «золоті гори», утримайтеся від поспішних рішень. Краще покажіть цю вакансію чи прохання шахраїв близьким людям чи друзям, щоб вони переконали вас у протилежному.
Які ще ознаки шахраїв на ринку праці?
Виділимо ще декілька ключових ознак, які вказуватимуть на шахраїв. Зверніть увагу, що фейкові компанії не мають юридичної адреси; також шахраї схильні обіцяти пошукачу «золоті гори», в надії на те, що людина на емоціях поведеться на їхні слова. Шахраї також не ставлять питань про попередній робочий досвід та роботу. А який серйозний роботодавець не поцікавиться людиною, яку хоче взяти до себе на роботу, чи не так? Також, знаючи про людське марнославство, шахраї надмірно хвалять пошукача, щоб апелюванням до самолюбства приспати його пильність.
Ось такі ознаки видають шахраїв на ринку праці з головою. Будьте пильні, уважні і обирайте тільки надійні вакансії від перевірених роботодавців. |