Нещодавно в першому читанні був ухвалений проєкт закону, який вносить зміни в певні форми трудових відносин. Кому від цього стане краще, а кому ні – давайте з’ясовувати.
Згідно з положеннями нового закону, обидві сторони трудових відносин зможуть на власний розсуд визначати деякі істотні умови праці. До них віднесемо місце роботи, обов’язки працівника та оплату праці, а також тривалість робочого дня. І ніби все звучить добре, але за винятком одного моменту: роботодавець зможе звільнити працівника за допомогою простого письмового повідомлення. Відповідно, права працівника при цьому будуть повністю знехтувані. Що цікаво, такий підхід дещо не корелює з положеннями Конвенції Міжнародної організації праці, яку Верховна Рада України ратифікувала ще в 1994-му році.
Не забуваємо також, що працівник завжди перебував у менш захищеному становищі, ніж роботодавець. Тим паче, що фундаментом будь-якого успішного бізнесу є колектив. А якщо людина розумітиме, що її можуть в будь-який момент звільнити – та без вагомих причин, – погодьтеся, що ефективному виконанню робочих обов’язків це не надто сприятиме.
Ще який важливий момент – такі договірні укладання трудових договорів торкнуться не всіх категорій працівників. У зоні ризику опинилися працівники малого та середнього бізнесу. Великого бізнесу, державних установ та інших юридичних осіб публічної форми власності ці зміни не торкнуться. Тобто працівники так званого великого бізнесу опиняються в кращому положенні, ніж аналогічні працівники малого чи середнього бізнесу. Зрозуміло, що такий стан справ навряд чи допоможе розвивати малий та середній бізнес.
Не забуваємо й те, що Україні доведеться в майбутньому заохочувати українців повертатися з Європи додому. І однією з важливих умов повернення – це хороші перспективи в плані роботи. Адже приїхати на Батьківщину без чітких перспектив працевлаштування – доволі непросте рішення, і багато хто волітиме й надалі залишатися на вже обжитому місці.
Які висновки тут напрошуються?
Цей закон ще раз демонструє, що потрібно шукати власні шляхи до фінансової незалежності. Опановувати сучасну перспективну професію, виходити на біржі фрілансу, започатковувати свій бізнес. Або ставати по-справжньому незамінним спеціалістом. Тільки так ви будете впевнені в тому, що раптове звільнення вам не загрожуватиме.
|