Цікава і, безперечно, важлива інформація прозвучала з вуст міністерки соцполітики Оксани Жолнович. Так, в інтерв’ю виданню «Інтерфакс-Україна» вона повідомила, що накопичувальна пенсійна система в Україні може запуститися вже з 2024-го року. Звичайно, це за умови, якщо велика війна закінчиться в 2023-му році.
Оксана Жолнович також повідомила, що не може змальовувати ситуацію в надто позитивних відтінках, і що не всі етапи виконання цієї реформи залежать від Міністерства соцполітики. За її словами, «подати законопроєкт із відсотком відрахування – це найпростіше, що може бути. І той закон, який зараз подано зі зменшеннями ПДФО, я вважаю, є грамотним варіантом початку». Другим важливим завданням міністерка вважає збереження накопичених коштів в майбутньому, щоб вони гарантовано виплачувалися українцям, які досягнуть пенсійного віку. І щоб вони були примноженими принаймні на рівень інфляції.
Але не лише ці слова прозвучали в ексклюзивному інтерв’ю міністерки соцполітики. Оксана Жолнович дала зрозуміти, що провадження накопичувальної пенсійної системи не буде легким завданням, бо багато в чому залежатиме від економіки нашої країни, розвитку фондових ринків та ефективних фінансових інструментів, щоб ці кошти, які держава отримуватиме від своїх громадян, можна було примножувати.
«З цим усім у нас є питання. Фондовий ринок тільки стартує, ринки інвестування обмежені, а під час війни про це говорити просто складно», – зазначила пані міністр.
І повернемося ще до впровадження такої моделі пенсійної системи в Україні. Оксана Жолнович впевнена, що з 2024-го року можна буде запускати таку систему – з усіма доопрацюваннями, звичайно – але за умови, якщо війна довго не триватиме. Тим паче, запуск накопичувальної системи на перших етапах буде радше пілотним проєктом, який не є сильно ризикованим для громадян, не призведе до втрати людьми значних коштів.
Міністерка висловила сподівання, що така система має всі шанси на швидкий старт, а також може стати одним з інструментів відновлення держави. З часом, якщо матиме успіх, подібна модель пенсійної системи зможе поширитися на недержавні пенсійні фонди. «Зараз ми повинні підготуватися на нормативному рівні та вивірити всі законодавчі механізми і моніторингу, і контролю, і розвитку, і напрямів інвестування», – наголосила Оксана Жолнович.
Відповідаючи на запитання, скільки часу знадобиться для перетворення пілотного проєкту в повноцінну накопичувальну систему, пані міністр відповіла, що все залежатиме від його результатів. Але приблизно два роки – за словами міністерки, цього буде достатньо. Наскільки відомо про саму особу Оксани Жолнович, одним із найважливіших завдань на цій посаді вона вважає здійснення підготовки до впровадження в Україні повноцінної накопичувальної системи. |