Очільники Києва ще не радять повертатися до міста, але чимало киян уже повертаються, бо встигли засумувати за столицею, рідними домівками. А хтось, можливо, не може дочекатися, щоб повернутися до роботи. Але всі ми чудово розуміємо, що життя вже не буде таким, як раніше, і завдання кожного українця – ефективно долати стан гострого стресу в зв’язку з війною. Причому це потрібно робити щодня, вчитися виробляти в собі психологічну стійкість, бо ніхто не може сказати напевно, скільки це триватиме.
Дорогі жителі нашої столиці – ловіть рекомендації, як успішно долати стрес, якщо ви вже повернулися до Києва
Максимально завантажуйте себе рутиною.
Стресова ситуація – це мовби сполоханий кінь, який набирає швидкості і, якщо його вчасно не зупинити, він може наробити біди. Перехопіть віжки в свої руки, встановіть собі залізобетонне правило: прокидатися і лягати в той самий час, і спати 7-8 годин, не менше. Якщо не виспалися, якщо спали 4-5-6 годин, постарайтеся вдень виділити пів години для перепочинку. Подрімайте до години часу, але не більше. Якщо переспати, весь вечір нагадуватиме прокидання сонної мухи, і нічний сон теж найімовірніше буде зіпсований.
І взагалі, максимально навантажте себе рутинними справами: приготування їжі, прибирання помешкання, купівля продуктів харчування і т.д. Чим більше наш розум і руки зайняті корисними справами, тим менше думається про погане. А щоб зводити при цьому комплекс «провини вцілілого» до нуля, допомагайте, скільки можете і чим можете, нашим збройним силам, волонтерам, немічним бабусям по сусідству.
Налагодьте харчування.
В стані постійного стресу хтось запихається смаколиками, стрімко набираючи зайві кілограми, а хтось навпаки – зовсім не може їсти. Тому ваше завдання після повернення до Києва – приділяти посилену увагу режиму дня і продуктам харчування. Свіжі овочі, фрукти, каші та горіхи повинні не «вилазити» з вашого раціону.
Повертайтесь до фізичних навантажень.
Якщо живете у багатоповерхівці, заведіть звичку користуватися сходами. Старайтеся більше бувати на свіжому повітрі: так, нашу весну цьогоріч вкрали, вкрали цинічно і жорстоко, але кому буде від того легше, якщо ви замкнетеся в квартирі і не будете виходити на вулицю? Звичайно, ігнорувати сигнали повітряної тривоги не потрібно, це зрозуміло.
Залишайтесь соціально активними.
Не забувайте про спілкування з близькими людьми, колегами та друзями. Зараз в рази важливіше, ніж під час пандемії, підтримувати інших людей і самому приймати підтримку. І запам’ятайте – не докоряйте собі за те, що ви чогось не робите. Можете волонтерити? Робіть це. Не можете? Потурбуйтеся насамперед про себе. І про близьких вам людей. І якщо вас вистачає тільки на це, і ще на роботу та навчання – це вже дуже добре. Зосередьтеся на цьому, це допоможе ефективно долати стрес, коли ви все ж вирішили повернутися до Києва жити і працювати. |