Стало відомо, що готується проєкт податкової реформи, який має на меті стягнути податок з підробітків українців. Що це означатиме на практиці? Давайте з’ясуємо.
Приміром, у вільний час ви підпрацьовуєте таксистом, репетитором чи виконуєте ремонти. Усе це можна назвати «підробітками», які офіційно, як відомо, не оподатковуються. Проєкт податкової реформи передбачає зміну правил гри у цій важливій для мільйонів українців сфері: підробітків у вільний та, можливо, навіть у робочий час.
Кого торкнуться такі зміни в податковій політиці?
Сплаті податків підлягатимуть таксисти, репетитори, дресирувальники собак і ведучі весільних застіль, арендодавці житлової площі, фотографи, художники та няні; домашню прислугу, манікюр та перукарські послуги на дому – теж сюди; додамо також виконання ремонтних робіт в квартирах та будинках, послуги психоаналітика чи психотерапевта, і навіть – астрологічна та спіритична діяльність.
Згідно новим вимогам, усі операції з ведення описаних вище робіт повинні «проходити» через касовий апарат. Завдяки цьому податкова знатиме, яку суму в результаті було отримано виконавцем робіт, та скільки податків вираховувати в державний бюджет.
Зазначається, що звіти про фінансові операції податкова надсилатиме через застосунок «Дія». Про суму податків: якщо заробітки з підробітків не перевищуватимуть за рік суму більшу ніж сто п’ятдесят три мінімальних зарплати, ставка податку становитиме усього лиш 5,5%. Якщо ж річна сума доходу від підробітку перевищуватиме 153 мінімальних зарплат, ставка податку «підстрибне» до 18%. Нагадаємо, що 153 мін. ЗП в 2022-му році – це 994,5 тис. грн/рік або 82 тис. 875 грн./міс.
Звичайно, не зовсім зрозуміло, як держава контролюватиме усю цю справу. Навряд чи громадянам України сподобається така ініціатива уряду. Як відстежувати, приміром, скількох клієнтів завіз цього вечора таксист чи скільки сеансів манікюру-педикюру провела та чи інша майстриня в себе на дому? Або виконання ремонтних робіт чи дресирування собаки? Словом, питання залишаються, і як їх планує вирішувати влада – поки що невідомо.
Ще серед змін до Податкового кодексу – введення поняття «домогосподарство». Це передбачатиме подання однієї спільної декларації про доходи усіх членів родини, з можливістю отримати податкові знижки з таких сумарних доходів. |