Для студентів, які навчаються на дотичних до книговидання спеціальностях, та й для усіх читаючих українців є добра новина: в січні Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт, який має на меті стимулювати українське книговидання. Приємно усвідомлювати, що, за прогнозами ініціаторів проєкту, кількість книгарень в нашій країні може зрости в чотири-п’ять разів (!), і всього лиш за декілька років. Для України це хороший знак, адже кількість книгарень на душу населення в нас чи не найменша в усій Європі. Станом на 2020-й рік один книжковий магазин припадав на 165 тис. українців. Сумні і печальні цифри насправді.
Що ж запланували зробити ініціатори проєкту, група депутатів на чолі з Микитою Потураєвим, головою комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики? Планується запровадити програму державної підтримки книгарень, згідно якої власники книгарень отримають субсидію для відшкодування коштів, сплачених за орендування приміщення. Щоправда, такі пільги отримають тільки ті книгарні, які пропонуватимуть українцям книги, написані українською мовою та мовами Європейського Союзу, і мовами корінних народів України, та з використанням касових апаратів (РРО).
Але це ще не все. На додачу до компенсації орендної плати в законопроєкті передбачена видача сертифікатів на отримання книг при народженні та по досягненні 14-річного віку, тобто коли підлітки отримують паспорт громадянина України. Сума, вказана в сертифікаті, буде прив’язана до прожиткового мінімуму і становитиме третину ПМ. На початок 2023 року, коли будуть здійснюватися перші виплати, ця сума, тобто прожитковий мінімум, становитиме 2 тис. 685 гривні. Значить, можна буде придбати книг на 805 гривень. Звісно, якщо рахувати приблизно по 200 грн. за книгу, це становитиме всього лиш чотири книги. Але ж таких сертифікатів будуть десятки, сотні тисяч, ось у чому річ! І було б чудово, якщо велика частина цих коштів потрапить не переважно в кишені великих гравців на книжковому ринку України – мова про онлайн-книгарні Якабу та Книгарню Є – а й частину цих коштів отримають нововідкриті книжкові магазини в обласних та районних центрах.
На підтримку українського книговидання планується щороку витрачати близько 470-480 млн. бюджетних гривень. Ініціатори проєкту також стверджують, що це дасть змогу створити щонайменше 5 тис. нових робочих місць. |