З настанням 2022-го року окремі категорії безробітних громадян зможуть отримати майже 100 тисяч гривень на створення та розвиток власної справи. Про це йдеться в повідомленні Міністерства соціальної політики України.
Для реалізації цієї програми держбюджетом передбачено близько 100 млн. гривень. Марина Лазебна, голова Мінсоцполітики, переконана, що надання цієї допомоги посприяє появі в Україні від двох до трьох тисяч нових підприємців малого бізнесу. Програма базується на успішному досвіді пілотного проекту «Рука допомоги», який протягом декількох років реалізовувався у декількох областях України та декількох територіальних громадах. Понад 90% учасників пілотного проекту наразі успішно працюють та розвивають свій бізнес (зауважимо, учасників – більше 230 чол.).
Які умови надання допомоги?
Кошти, виділені безробітному за цією програмою, потрібно буде повернути після трьох років ведення бізнесу. Розмір – до п’ятнадцяти мінімальних зарплат (на початок 2022-го року – 97 500 грн.). Допомога – безвідсоткова, і надаватиметься у безготівковій формі. Учасник програми зможе закупити за ці гроші необхідні матеріали та обладнання, а також оплатити рахунки. Ще один суттєвий момент – розмір поверненої допомоги буде меншим на розмір сплачених за цей час податків.
Що цікаво, в окремих випадках ці кошти взагалі не потрібно буде повертати. Це стане можливим, якщо:
Учасник програми за ці три роки сплатив податків на суму, яка перевищує розмір допомоги;
Підприємець зумів у перший же рік роботи працевлаштувати ще двох безробітних членів малозабезпечених сімей, тим самим посприявши зменшенню рівня безробіття в Україні.
Як отримати допомогу?
Кошти можуть одержати тільки ті особи, які офіційно зареєстровані в Центрі зайнятості як члени малозабезпечених сімей. Для участі в конкурсі потрібно написати відповідну заяву за місцем проживання. Окрім того, в Центр зайнятості потрібно подати бізнес-план майбутньої справи і довідку про відсутність судимості. Якщо із бізнес-планом труднощі, в його розробці допоможуть працівники Центрів зайнятості, які нададуть консультації та організують безкоштовне навчання.
Після схвалення бізнес-плану та зарахування кандидата до участі в програмі, потрібно протягом 30 днів зареєструватися як ФОП або юридична особа, а також укласти угоду з регіональним та місцевим відділами Центру зайнятості. Для отримання коштів учасник програми пред’являє в місцевий Центр зайнятості рахунки та угоду між ним і постачальниками обладнання та матеріалів, а вже регіональний Центр зайнятості, розглянувши ці документи, дає дозвіл на оплату рахунків.
В Мінсоцполітики зазначили, що така ініціатива допоможе розвитку територіальних громад, адже кожен успішний підприємець, який почне діяти на території громади завдяки отриманій допомозі – це нові робочі місця та нові платники податків до місцевих бюджетів. |