На те, як ви спілкуєтеся з колегами по роботі, впливає багато чинників. На якість комунікації впливає тип керівника, культура спілкування в компанії та характери інших співробітників. А також – як вирішувалися конфлікти в сім’ї кожного окремо взятого працівника.
Якщо ви спілкувалися на роботі з колегами, яким складно миритися з негативними відгуками про свою роботу, які не наважуються попросити про допомогу чи жахливо бояться невдачі – будьте певні, коріння цих проблем криється в їхній сім’ї, дитинстві та дорослішанні. Якщо з одним працівником спілкуватися приємно, він вміє мирно вирішувати конфлікти – в його сім’ї саме так все і було: батьки спокійно обговорювали непорозуміння і знаходили шляхи вирішення ситуації. Якщо ж у вашого колеги «важкий» характер – висловлюючись термінологією психологів, у нього склалася специфічна модель міжособистісних стосунків.
Загалом відносини з батьками (і батьків між собою) впливають потім на всі взаємини, які будуть у нашому житті. Адже саме батьки показують дітям модель поведінки. І те, як вони вирішують свої конфлікти, означає також, що швидше за все саме так вирішуватимуть конфлікти і їхні діти.
Психологи виділяють три типи прив’язаності, які формуються в дитинстві: безпечний, або надійний, тривожний та уникаючий.
Якщо ви впевнені у своїй цінності, довіряєте колегам на роботі та начальству – у вас сформований надійний тип особистості. Якщо немає видимих причин не довіряти людині – ви не станете цього робити «по замовчуванню», як у випадку тривожного чи уникаючого типу прив’язаності. Які ризики вони несуть для майбутнього дитини, які не пощастило їх «набути» в конфліктній чи неблагополучній сім’ї?
Люди з тривожним типом прив’язаності не тільки мають низьку самооцінку: їх переслідує страх відмови, вони постійно потребують заспокоєння в тому, що їх люблять і цінують. В уникаючого типу прив’язаності – інша «тактика». Зрозуміло, що такі люди теж володіють низькою самооцінкою. Але на додачу вони схильні уникати близьких стосунків з іншими людьми, уникати зближення з колегами по роботі.
Але не все так печально. Люди з тривожним типом прив’язаності, наприклад, схильні виявляти більше уважності до ризиків та небезпек. У відповідних професіях вони можуть себе проявити на високому рівні. Людям з уникаючим типом прив’язаності підійдуть професії, які не потребують тривалих контактів з людьми. |