На ринку праці трапляється чимало недобросовісних роботодавців, які заманюють до себе захмарними перспективами. Проте в результаті ви відчуєте лиш розчарування, повіривши таким оголошенням про роботу на слово. Як розпізнати непорядних роботодавців? Виокремимо ознаки, за якими ви легко «вирахуєте» роботодавців-шахраїв.
Якщо у вас наперед вимагають гроші, – мотивуючи це тим, що «спільна справа» потребує вкладень; або ж вам потрібно зробити ще якісь внески, а причину вам швиденько повідомлять: оплата за навчання чи поштові витрати, сплата якихось незрозумілих внесків і т.д. Порядний роботодавець не вимагатиме жодних фінансів наперед, адже розуміє, що людина прийшла шукати роботу саме через брак фінансів. Це ж очевидно, хіба ж ні?
Висока зарплата – але мінімальні вимоги до кандидата.
Інтернет рясніє оголошеннями на зразок «Заробляй сто і більше доларів за 2-3 години в день! Без досвіду і додаткових вкладень!». Зрозуміло, що це лише гучні слова, щоб привабити працівників. Кожен фахівець має свою «ціну», і чим кваліфікованіший спеціаліст, чим більше у нього досвіду – тим більшу зарплату він повинен отримувати. А людині без досвіду, ясна річ, ніхто не запропонує таку високу оплату праці – це банально суперечить принципам трудових відносин.
Випробувальний термін без трудового договору.
Взагалі випробувальний термін – це нормальна практика для усіх роботодавців. Період стажування дає роботодавцю можливість оцінити професійні якості нового працівника. Зазвичай одного-двох тижнів достатньо, щоб мати уявлення, яку людину взяли на роботу. І випробувальний термін, будьте певні, оплачується. Якщо роботодавець не вказує про цей момент у трудовому договорі, але розказує вам, що вам все оплатять, але неофіційно (тобто в конверті), або ж взагалі не збираються оплачувати – будьте обачними! Можливо, після завершення випробувального терміну вас не візьмуть на роботу, мотивувавши недостатнім рівнем компетенції. Недобросовісні роботодавці саме так і роблять, використовуючи людей як безкоштовну робочу силу.
Як оформлене саме оголошення про роботу.
Зверніть на це увагу, бо солідні компанії: 1) Не прикріплюють оголошення про вакансію на стовпах, зупинках та парканах; 2) сам текст оголошення – чіткий, інформативний, і без граматичних помилок, до речі.
Звичайно, такі оголошення, розклеєні на стовпах чи зупинках автотранспорту, не обов’язково будуть шахрайськими. Здебільшого це будуть несерйозні пропозиції: наприклад, неофіційне працевлаштування, сезонний підробіток чи низькооплачувана робота.
Пам’ятайте, що оголошення від порядного роботодавця – максимально прозорі. Вам одразу розкажуть, яку зарплату і за які обов’язки ви будете отримувати, повідомлять про графік роботи та інші умови праці. |