Починаючи з першого серпня поточного 2021 року, в Україні збираються ввести більш суворі вимоги до порядку надання лікарняних працівникам. У Міністерстві соціальної політики вже оприлюднили навіть, відповідний законопроект, який, якщо буде прийнятий Верховною Радою, має вступити у силу, на початку останнього літнього місяця.
Мова йде про внесення змін до окремих законодавчих актів щодо частини оптимізації функцій Фонду соцстрахування (ФССУ).
Внесений проект має де-які зміни й до порядку оплати частини лікарняних листків за рахунок ФССУ, й до самого розрахунку «обсягу допомоги по тимчасовій непрацездатності» українців. Крім того, документ також містить уточнення термінів для виплат у зв'язку з введенням електронних лікарняних листів.
Щодо змін, то в першу чергу, новий законопроект пропонує внесення змін до розмірів оплати «днів тимчасової непрацездатності», а також, тієї допомоги, що виплачується в залежності від страхового стажу працівників.
Таким чином:
- у разі, якщо стаж становить до 5 років, застрахованим працівникам пропонують виплачувати 50% від середньої заробітної плати;
- при наявності стажу від 5 до 10 років - 60% середньої заробітної плати;
- при наявності стажу від 10 до 15 років - 70% середньої заробітної плати;
- при наявності стажу від 15 до 20 років - 80% середньої заробітної плати;
- при стажі понад 20 років - 100% середньої заробітної плати.
Також, в українському уряді збираються переглянути випадки, в котрих лікарняний не буде оплачуватися взагалі. Наприклад, законопроектом передбачено скасування виплат співробітникам у періоди «простою», окрім тих випадків, «коли тимчасова непрацездатність настала до простою» у роботі.
По-друге, новим документом передбачено скасування виплат за лікарняними листами у випадках, коли належні висновки лікарів можуть бути визнаними у якості «необґрунтованих». Таку «необґрунтованість» мають визначати експерти ФССУ.
Головна зміна до закону – більше навантаження на роботодавців, яке виражене у збільшенні періоду лікарняного, який має оплачуватися саме за його рахунок – це термін до 10 днів, при тому, що сьогодні роботодавці оплачують лікарняні до 6 днів, а у подальшому, гроші мають надходити з фондів ФССУ.
У разі, якщо новий законопроект буде схвалено, в Україні залишаться лише електронні листи непрацездатності. Перевіркою їх обґрунтованості будуть займатися експерти-лікарі, які працюють у ФССУ.
За підтвердженням випадків надання лікарями необґрунтованих лікарняних, вони мають самостійно компенсувати суму матеріального забезпечення в установленому Кабміном порядку.
|