Вплив пандемії коронавірусу на, майже всі без виключення аспекти сучасного людського життя, суттєво торкнувся саме сфери роботи людини, світового ринку праці. Численні економічні втрати бізнесу, які, в свою чергу, перетворилися на звільнення та втрату роботи цілісінькою армією працівників, обумовили не лише зникнення суб’єктів господарювання та цілих напрямків, але й посприяли виникненню нових можливостей, ідей, сфер та заробітків.
Невизначеність розгортання ситуації та каскад «локдаунів» в країнах Європи, поставили й на паузу такий розвинутий напрямок заробітку українців, як праця за межами України. Повернувшись в Україну, завдяки обставинам, більшість «професійних заробітчан» намагалися якомога скоріше повернутися до звичних прибуткових робочих місць за кордоном, проте, суттєва частина була змушена через деякий час шукати певне тимчасове вітчизняне працевлаштування.
Але, життя йде, коронавірус мутує, а людина пристосовується до нових обставин існування. Низка законів, які були прийняті в європейських країнах – експортерах української робочої сили, спрямовані на полегшення норм трудової міграції та залучення іноземних, зокрема, українських робітників, ще більшим заробітним платами, вже вступили у силу та «чекають» можливості відкриття кордонів країн.
Нестабільна ситуація в економіці та відсутність гарантій на найближче майбутнє, за аналізами українських аналітиків, спонукають триматися на «низькому старті» не тільки заробітчан, які вимушено працюють вже цілий рік вдома.
Цього року, вперше в своєму житті, до іноземних роботодавців планують завітати на 33% нових шукачів закордонної роботи з України. Майже половина з них, віддають свій пріоритет роботі у Польщі.
Більш ніж третина потенційних трудових мігрантів-2021, планують працювати за кордоном не менш, ніж рік. На сезонні роботи тривалістю декілька місяців намагається потрапити майже 68% остарбайтерів.
Майже 95% серед наших співвітчизників, які вимушено повернулися в Україну. Завдяки обмеженням карантинних вимог європейських країн, впевнені, що й надалі будуть працювати лише за кордоном, пандемію та інші небезпеки.
Серед основних переваг-мотиваторів до обирання такого виду заробітку, усі без виключення учасники досліджень назвали «більш високі зарплати (аніж в Україні)»,, «проблема безробіття на вітчизняному ринку праці», «реальні можливості виправити складне фінансове становище власних родин», тощо.
Серед лідерів-країн, котрі українці більш за інші обирають для праці, сьогодні, такі країни Європейського Союзу:
- Польща обрана 50%-ми трудових мігрантів;
- Чехія в тренді в 11%-ти;
- Німеччину обирають 9%;
- до Литви їдуть 2% заробітчан;
- у Словаччину - 1,5%.
Сфери виробництва (26,5% опитаних мігрантів), будівництва (24% респондентів), транспорт і логістика (11%), сфера надання послуг (9%), аграрний напрямок (8,5%) та сфера домашнього персоналу (6,5% ), названі учасниками дослідження, як найбільш популярні серед вітчизняних заробітчан.
|