Згідно показникам, на перший місяць поточного 2021 року середня номінальна заробітна плата в Україні склала суму у 12 337 гривень. Цей показник був менше на 13%, якщо порівнювати данні з показниками попереднього місяця. Таким чином, заробітна платня на початку року зменшилась на 1 842 гривень (у грудні 2020 року показник складав 14 179 грн).
Попри зниження показників, січнева заробітна плата все одне, виявилася у 2,1 рази більше, аніж встановлена мінімальна зарплата, яку з 1 січня в Україні було підвищено до 6 000 гривень.
Як й завжди, найвищий рівень середніх номінальних зарплат був зафіксований у столиці. До імпровізованого ТОПу регіонів-лідерів по сумам середніх заробітних плат, загалом, увійшли такі регіони країни:
- Київ - 17 533 гривні на місяць;
- Донецька область - 13 786 гривень на місяць;
- Дніпропетровська область - 12 744 гривні на місяць;
- Київська область - 12 645 гривень на місяць;
- Запорізька область - 12 542 гривні на місяць.
Найбільш низький показник номінальної середньої зарплати був зафіксований в Чернівецькій області, та склав суму у 9 696 грн.
У той самий час, згідно рівнів окладів на вітчизняному ринку праці лідирували наступні сфери діяльності:
- сфера фінансів та страховок - 24 095 грн;
- інформаційна сфера та телекомунікаційний напрямок - 21 941 грн;
- напрямок професійної, наукової та технічної діяльності - 16 602 грн.
На тлі зменшення заробітних плат, поступово знижуються й зарплатні очікування кандидатів на вакансії. Проте, має місце й фіксація певного зростання середніх показників зарплатних пропозицій з боку роботодавців.
На думку численних експертів, цього поточного року, цілком очікуване певне досягнення балансу між зарплатними очікуваннями шукачів й існуючими на ринку праці пропозиціями роботодавців. При цьому, поступи з боку роботодавців, будуть супроводжені більш чіткими вимогами щодо виконання об’ємів робіт, досягання закладених цільових показників, виконання плану, тощо.
Також, різні сектори економіки, безумовно адаптувалися до нових правил ведення бізнесу, та обновили свої специфічні особливості й затребування, які вони висувають кандидатам на свої вакансії.
Не диво, що саме в період існування пандемії, додатковий розвиток отримав певним чином вітчизняний сектор медичних послуг, має суттєві ознаки розвитку й сектор IT. В таких зростаючих сегментах економіки, у тому числі, й в цілком нових секторах, попит на окремих фахівців постійно зростає.
А, ось, ринок праці в секторах, пов’язаних з IT-діяльністю, у більшій мірі, став справжнім «ринком кандидатів», аніж роботодавців. Це сталося завдяки суттєвому рівню конкуренція за кваліфікованих співробітників для цього сегменту, яка ще більш посилилася завдяки наявності попиту на українських фахівців з боку закордонних роботодавців. Але, це виняток, оскільки в більшості секторів ринку праці України, умови співпраці, диктує все таки, саме роботодавець.
Також, можна відмітити загальну тенденцію на продовження переходу компаній на максимально віддалену роботу власних співробітників, хоча за словами представників бізнесу, «остаточно, офісні співробітники не готові» повністю переходити на стовідсоткову онлайн-роботу. |