Конкуренція з боку частково відкритих ринків праці де-яких європейських країн, завжди суттєво впливала на вітчизняну економіку. З одного боку, завдяки фінансовим переведенням більшості офіційних заробітчан, бюджет країни наповнювався необхідною валютною масою, з іншого – привабливі заробітні платні, з якими Україна не в змозі конкурувати, обумовлювали наростаючий дефіцит кадрів в країні.
Сьогодні, експерти впевнені у подальшому зростанні зарплатних пропозицій від роботодавців з Європи, які вони готові пропонувати кваліфікованим трудовим мігрантам з інших країн, зокрема з нашої.
Аналітики впевнені, що саме поточного року, відтік кадрів з українського ринку праці суттєво збільшиться після тривалого карантинного застою. Карантинні обмеження, офіційно та не завжди також, потроху знімаються чи, просто ігнорується, й громадяни України, котрі не можуть знайти для себе гідних заробітків на батьківщині, будуть змушені повертатися з новими силами до шляху «остарбайтеру».
Карантинні обмеження, що викликані пандемією COVID-19 значно вплинули на численні сфери діяльності людини. Суттєво скоротилися робочі місця в сфері надання різних послуг населенню, страждають ресторанні тат готельні напрямки, туристичний бізнес та бізнес з авіаційних пасажирських перевезень.
У такій ситуації, фахівці будуть намагатися знайти максимально високу оплату власних вмінь та досвіду. На жаль, в цій боротьбі, український бюджет та законні заробітні платні на ринку праці, значно програють запропонованим аналогам з-за кордону. Крім того, до братської Польщі, Чехії та все більш відкритої Німеччини, долучаються нові країни, які стають бажаною ціллю остарбайтерів з України. Наразі, до країн ,які роблять послаблення законів задля приваблення українських заробітчан, з’явилися й Словаччина, й країни Балтії.
Окрім спрощення законодавства, що дозволяє іноземцям працювати на місцевих ринках праці, такі країни вже демонструють зростання зарплатних пропозицій та «вирівнювання» заробітків громадян та резидентів. Просто зараз, така тенденція ще пов'язана з певними ускладненнями потрапляння робочої сили до країн. проте, експерти впевненні, що суми заробітних плат будуть збережені на рівні високих, щоб запрошувати до роботи усіх кваліфікованих робітників, з країн-сусідів.
Не на користь вітчизняного ринку праці грає й розташування України, в сенсі зручності для трудової міграції. У випадках, коли громадянам азіатських чи арабських країн, необхідно відтворювати цілковиту подорож, українські трудові мігранти, навіть з Києва, можуть за де-кілька годин потрапити у самісінький «центр» Європейського союзу. Що вже казати про мешканців західних регіонів, які мають спільний кордон з європейськими країнами?
Проте, перед тим, як планувати своє професійне життя, спираючись на такі прогнози, слід зауважити, що такі тенденції збільшення заробітків – все таки, явище тимчасове. Після стабілізації власних ринків праці (від 3 до5 років), необхідність у масовому залучанні іноземців до роботи відпаде, й багато мігрантів повернуться на батьківщину «починати з нуля». Можливо, власну кар’єру безпечніше спрямовувати, орієнтуючись на ситуацію у своїй країні. |