В наш час важливо не лише вміти заробити гроші, а й не втратити їх. А втратити гроші, які надходять на банківську картку, значно легше, ніж може видатися на перший погляд. За даними Національного банку України, в минулому році було виявлено 4,5 тис. шахрайських ресурсів, які маскуються під офіційні сайти. І частина українців, повівшись на оманливу «замануху», втрачають кошти з банківської картки, своїми ж руками надаючи до них доступ стороннім особам.
Логіка кіберзлочинців проста. Люди ведуться на повідомлення в мережі із фейковими соціальними виплатами – значить, потрібно плодити нові фішингові посилання, сподіваючись «зачепити» заманливою обіцянкою нових жертв. Що цікаво, основними авторами таких фейкових сайтів є спецслужби РФ. І якщо до великої війни в Україні фіксувалося 15-20 тис. скарг у кіберполіцію на дії зловмисників, то з початком повномасштабного вторгнення кількість скарг суттєво зросла.
Як протидіяти кіберзлочинцям, щоб не втратити свої кошти?
Найкраща протидія зловмисникам у мережі – не переходити за фейковими посиланнями. Так ви вбережете свої банківські картки від несанкціонованого доступу. Навіть якщо повідомлення видається вам дуже правдоподібним, не поспішайте натискати посилання. Перевірте на офіційних державних ресурсах цю інформацію. Якщо якась міжнародна організація й вирішила надати грошову допомогу певним категоріям українців, які постраждали від війни, така інформація з’явиться на офіційних ресурсах. Зокрема, й на сайті такої організації.
Роз’яснюйте старшому поколінню про кіберзлочинність
Люди середнього та молодшого віку рідше потрапляють на гачок зловмисників. Набагато вразливішою категорією проти хитрощів кіберзлочинців є старше покоління. Тож роз’яснюйте своїм літнім батькам та іншим родичам, щоб у жодному разі не переходили за фальшивим посиланням. Пояснюйте людям старшого покоління, що працівник банку чи іншої державної (або приватної) установи ніколи не проситиме конфіденційні дані.
Надсилайте скарги і блокуйте такі повідомлення, якщо зустрінете їх в соцмережах, в телеграм-каналах. Так, в середньому минає 15 хвилин від моменту публікації фішингового посилання і його блокування – але навіть за такий короткий час певна кількість людей можуть заковтнути приманку кіберзлочинців. |